Uwaga! Od 25 stycznia 2022 r. nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

Dodane przez admin - wt., 08/02/2022 - 08:54

Uwaga! Od 25 stycznia 2022 r.

nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

Ustawodawca wprowadził nową, trzecią część programu dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania w programie „Czyste powietrze”,
z podziałem na dwa etapy.

W pierwszej kolejności, czyli od 25 stycznia br. rozpoczął się nabór wniosków do trzeciej części programu, gdzie można uzyskać nawet 69 tys. złotych dofinansowania, co stanowi 90% kosztów kwalifikowanych.

W tej grupie beneficjentów przeciętny miesięczny dochód na jednego członka wieloosobowego gospodarstwa domowego nie może przekroczyć 900 złotych, zaś w gospodarstwie jednoosobowym - 1260 złotych. Alternatywą do dochodowego kryterium kwalifikowalności jest też ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Ta grupa jest upoważniona także do zwiększonej liczby transz i wypłat dotacji do pięciu, a nie jak
w pozostałych grupach do trzech.

Natomiast ścieżka bankowa, czyli Kredyty Czyste Powietrze dostępne będą dla beneficjentów uprawnionych do pierwszej i drugiej części programu.

Dla trzeciej części programu obowiązuje nowy załącznik kosztów kwalifikowanych oraz maksymalnego poziomu dofinansowania nr 2b (w załączeniu do niniejszej informacji). Dokument ten jest również dostępny na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka „Weź dofinansowanie”) oraz na stronach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Następną zmianą w programie jest dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny oraz doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

W Urzędzie Gminy Białogard przy ul Wileńskiej 8, w Białogardzie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00.działa punkt informacyjno-konsultacyjny „Czyste Powietrze”, W związku z obostrzeniami pandemicznymi oraz ograniczonymi kontaktami
z interesantami, informacje dotyczące ww programu można uzyskać dzwoniąc pod numer tel. 94 312 11 62. (JG)

Załącznik-2b