Książka – nierozdzielny towarzysz,
przyjaciel bez interesu,
domownik bez naprzykrzania”

Ignacy Krasicki

 Światowy dzień Książki i praw Autorskich

 Święto organizowane jest corocznie 23 kwietnia przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców książek, jest też świętem czytelników i czytelnictwa.

Pomysł organizacji święta powstał w Katalonii, tego dnia obchodzą oni święto patrona Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją obdarowywano tego dnia kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

Data 23 kwietnia jest też symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu przypada data urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, należy też pamiętać o bibliotekach cyfrowych, które dają dostęp do milionów książek bez wychodzenia z domu. W naszym województwie polecamy Zachodnio Pomorską Bibliotekę „Pomerania” powstałą w 2008 roku.

Teraz , gdy jesteśmy zmuszeni ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka daje nam siły do przetrwania przymusowej izolacji. Czas ten sprzyja lekturze dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, zwłaszcza z dziećmi.

W myśl zasady „Czytając, nie jesteś sam.” ,zapraszam do odwiedzania Gminnej Biblioteki Publicznej w Stanominie i jej filii w Podwilczu, Pomianowie i Rogowie.

 

Barbara Kacprowska