Get Adobe Flash player

 IMG 5148

3 marca 2019 r. w całej Polsce odbył się największy bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem”. To największa impreza sportowo-edukacyjna, jaka towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku przypada VII edycja biegu.

Po raz pierwszy bieg pamięci „Wilczym Tropem” odbył się na terenie naszej gminy nad Jeziorem Byszyńskim. Do imprezy o zasięgu ogólnopolskim zaprosił wójt gminy Białogard Jacek Smoliński. Cała impreza odbywa się, by oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 1944-1963 walczyli z obcą władzą zainstalowaną w Polsce pod koniec II wojny światowej. Bieg odbył się na dystansie 1963 metrów. Symbolizuje on rok, w którym poległ ostatni żołnierz wyklęty, Józef Franczak ps. Lalek. Dodatkowo odbyły się biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów. Bohaterami VII edycji „Tropem Wilczym” zostali: Barbara Otwinowska, Jerzy Stawski, Antoni Heda, Władysław Siła-Nowicki, Paweł Jasienica, Stanisława Rachwał. Wizerunki polskich bohaterów z dumą nosili na koszulkach uczestnicy biegu. Obok licznie zgromadzonych uczestników biegu najliczniejszą grupę młodych patriotów stanowili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie. Było to możliwie dzięki zaangażowaniu rodziców w całą akcję oraz promowaniu biegu przez nauczyciela historii Tomasza Bohdziewicza i nauczycielki wychowania fizycznego pani Jolanty Borys.

Całej imprezie towarzyszyły rekonstrukcje historyczne i grochówka z kuchni polowej oraz kiełbasa z grilla i słodki poczęstunek. Uczestnicy biegu otrzymali tzw. pakiet startowy i pamiątkowe medale. Dziękuję wszystkim uczestnikom biegu za patriotyczną postawę.

Tomasz Bohdziewicz

 

baner sesja online

Wieści z Gminy

przejdź na kanał youtube

nasza strona na facebooku

 Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Białogard


strona www Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

mapa Gminy Białogard

Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka

Siła w grupie

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Copyright © 2016. All Rights Reserved.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem